Aplinkos ministrui panaikinus modernizuojamų pastatų ekspertizę, asociacijos sunerimusios.
Statybos sektoriuje dirbančių įmonių asociacijos išreiškė nusistebėjimą, Aplinkos ministrui panaikinus būtinybę atlikti modernizuojamų pastatų projektų ekspertizę.
Ministras Valentinas Mazuronis savo įsakymu panaikino ekspertizę reglamentuojančio statybos techninio reglamento nuostatą, kad projekto ekspertizė privaloma atnaujinant (modernizuojant) pastatus.
„Labai gaila, kad toks sprendimas priimtas nesikonsultuojant su mūsų asociacija ir kitais socialiniais partneriais“, sako Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Edvinas Butkus.
Jis priminė, kokios projektavimo ir statybos klaidos buvo daromos ankstesniajame daugiabučių atnaujinimo etape.
Ekspertams įvertinus aštuonių atnaujintų daugiabučių būklę Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje, nustatyta, kad modernizuojamo pastato techninio darbo projekto apimtis ir detalizacija nepakankama, o darbo projektai apskritai nerengti. Be to, daugiabučių atnaujinimo projektuose nesprendžiamos patalpų vėdinimo problemos. Kiti įvairūs projektų trūkumai susiję su šilumos patalpose išsaugojimu.
„Visos šios klaidos sumenkino atliktų darbų efektyvumą, o iš dalies – ir pačią renovavimo idėją. Gyventojų kompetencija renovavimo srityje ir reiklumas išaugo, ir kiekviena dabartiniame etape padaryta klaida bus matoma kaip per didinamąjį stiklą“, sako E. Butkus.
Lietuvos statybininkų asociacijos nuomone, statybos projektų ekspertizė yra saugiklis, užtikrinantis statybos kaštų taupymą, statinių inžinierinių ir konstrukcinių sprendinių atsakingą įgyvendinimą, kas leidžia baigtą statinį apdrausti nuo visų galimų grėsmių.
„Asociacijos nuomone, statinių projektų ekspertizės instituto negalime išmesti iš harmoningos statybinių procesų sekos“, sako Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.
Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacija šį pavasarį Aplinkos ministerijai išreiškė susirūpinimą, kad 2012 metais panaikinus projektavimo įmonių atestavimą, rengiamų projektų kokybė žymiai pablogėjo.
Vertindami projektus, ekspertai vis dažniau susiduria tiek su statybos teisės aktų pažeidimais, tiek ir su projektinių sprendinių klaidomis. Klaidų kiekis padidėjo ir ėmė rastis visiškai elementarių projektavimo klaidų, kokių pastaraisiais metais beveik nebūdavo.
D. Gedvilas pripažįsta, kad dažnai kyla užsakovo ir rangovo ginčų dėl projektinių sprendinių ar projekto klaidų, tačiau, jo nuomone, dėl to kalti ir ekspertai, savo darbą atliekantys formaliai. Jis ragina suinteresuotas asociacijas ir valdžios institucijas diskutuoti, kaip turi būti tobulinama projektų ekspertizė.