Daug aukų pareikalavusi parduotuvės griūtis Rygoje yra rimtas perspėjimas Lietuvos institucijoms, kurios dabar siekia pernelyg liberalizuoti statybų tvarką, mano statybų ekspertai.
„Kad ir kokios būtų tikslios tragedijos Rygoje priežastys, Latvijos pareigūnai jau kalba apie būtinybę griežtinti statybos proceso priežiūrą. Tuo tarpu Lietuvos Aplinkos ministerija rengiasi nepagrįstai liberalizuoti statybų tvarką, nors tam priešinasi statybų sektoriuje dirbančios asociacijos. Tikimės, kad Rygos nelaimė privers ir Vilnių susimąstyti apie rizikas, susijusias su statybomis“, sako Algis Čaplikas, Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacijos prezidentas.
Pasak jo, Statybos įstatymas pastaruoju metu keičiamas itin dažnai, o dabar Aplinkos ministerijos parengtuose pataisų projektuose esama skubotų ir riziką didinančių taisymų.
„Pataisomis siūloma, kad privačiomis lėšomis projektuojamų ir statomų ypatingų statinių, koks buvo ir Rygoje sugriuvęs prekybos centras, ekspertizė taps neprivaloma. Vadinasi, tokie sudėtingi projektai būtų įgyvendinami be objektyvios ir kvalifikuotos techninės kontrolės. Tai žymiai padidintų avarijų, griūčių ir gaisrų pavojų statiniuose, kuriuose paprastai būna daug žmonių“, sako A. Čaplikas.
Jis pažymi, kad jau anksčiau Aplinkos ministerijai panaikinus projektavimo įmonių atestavimą, kuris leido užtikrinti geresnę projektų kokybę, privalomos projektų ekspertizės siaurinimas statybos procesą faktiškai palieka savieigai.
Lapkričio 21 dieną Rygoje įgriuvęs prekybos centras yra visiškai naujas, pastatytas 2011 metų pabaigoje. Latvijos vidaus reikalų ministras Richardas Kozlovskis iškėlė prielaidą, kad galėjo būti padaryta pažeidimų projektuojant arba statant ir kad ši tragedija paskatins daugiau dėmesio skirti statybų priežiūrai.
Tuo tarpu Rygos meras Nilas Ušakovas pareiškė, jog daug gyvybių pareikalavusią prekybos centro „Maxima“ griūtį tikriausiai nulėmė nepakankama statybos darbų priežiūra, ant prekybos centro atliekant stogo apželdinimo darbus.